http://
http://

Bylinný čaj pri ochorení SKLERÓZOU MULTIPLEX

Bylinný čaj pri ochorení SKLERÓZOU MULTIPLEX - Roztrúsená mozgomiechová skleróza

Zloženie: palina, fialka trojfarebná, repík, rebríček, harmanček, čierny bez kvet, kapsička pastierska, ihlica tŕnitá, rozmarín, materina dúška, mäta, vres, angelika, chmeľ, pamajorán, hluchavka kvet, jahoda, imelo, hloh

Palina patrí medzi najstaršie liečivé byliny, bola známá už v starom Egypte a v Grécku. Je to asi najviac horká bylina, jej účinné látky sú horčiny, čo ju predurčuje predovšetkým na liečbu žalúdka a celej tráviacej sústavy. Palina pomáha pri skazenom a otrávenom žalúdku, zvracaniu, nechutenstve, pri poruchách tvorby žalúdočnej kyseliny, žlčníka a dvanástnika. Uvoľňuje kŕče tráviacej sústavy spôsobené nadmernou plynatosťou. Má aj protizápalové účinky, posilňuje pri chrípke a prechladnutí, vyháňa črevné parazity. Ďalšie použitie: odháňa hmyz, vrcholky rastlín sa dávajú medzi biele prádlo proti moliam, lístoček paliny sa vkladá do nosa pri krvácaní.
Palina sa nesmie užívať bez prerušenia dlhšie ako dva týždne, je potrebné dávať pozor na predávkovanie. V malých dávkach upokojuje, v silnejších vyvoláva nervozitu, je nebezpečná v tehotenstve a pôsobí ako akýsi druh návykovej drogy, ktorá môže viesť až k ťažkému poškodeniu zdravia. Preto bolo zakázané vyrábať absint (destilát z paliny) a známe palinové víno.

Fialka trojfarebná (sirôtky) Viac info v článku Očista
Repík lekársky Viac info v článku Žalúdok
REBRÍČEK Viac info v článku Lupus
HARMANČEK PRAVÝ Viac info v článku Žalúdok
ČIERNY BEZ KVET Viac info v článku SKT

Kapsička pastierska má schopnosť zastavovať každý druh krvácania, vonkajšie i vnútorné, čistí krvavú moč, pomáha pri krvácaní z nosa a hemoroidov. Reguluje krvný tlak a rozpúšťa vápenaté usadeniny v krvných cestách, čím je úspešná pri chorobách srdca a krvného obehu. Patrí k najúčinnejším liekom proti kôrnateniu ciev. Reguluje krvný tlak- vysoký znižuje a nízky zvyšuje, čím odstraňuje s tým súvisiace závraty. Podporuje látkovú premenu, má priaznivý vplyv na pečeň a slezinu, čistí krv, pomáha pri piesku v moči a nepravidelnej menštruácii. Silný odvar slúži zvonka na sedacie kúpele pri hemoroidoch, na omývanie kožných vyrážok a oparov a na výplachy, napríklad pri krvácaní z nosa - kúsok tampónu namočíme do čerstvej šťavy alebo silného odvaru. Tinktúra v liehu alebo Alpe je dobrá na natieranie boľavých kĺbov. Čerstvú šťavu môžeme kvapkať do boľavého ucha pri zápale. Nemá nepriaznivé účinky ani pri dlhodobom užívaní, ale neprekračujeme denné dávky a zvyčajne ju užívame v čajových zmesiach.

ROZMARÍN LEKÁRSKY je výnimočný v tom, že ako jedna z mála bylín zvyšuje krvný tlak. Pritom upokojuje a mierni nervové vyčerpanie. Zlepšuje krvný obeh, odstraňuje pocit chladu v končatinách a pomáha pri tzv. Stareckom srdcu. Tonizuje cievy, nervovú sústavu a celkovo posilňuje, preto je osvedčený v rekonvalescencii a geriatrii. Čaj má potopudné a močopudné účinky, uvoľňuje vetry a kŕče zažívacieho ústrojenstva. Pomáha tiež pri ženských chorobách, upravuje menštruáciu a lieči výtok. Silný odvar slúži na čistenie pleti, na omývanie ekzémov, ako obklad na rany, pomliaždeniny a na výplachy ženských genitálií. Ako prísada do kúpeľa oživuje údy po mŕtvici. Vďaka svoju príjemnej vôni sa pridáva do kozmetických výrobkov a parfumov, je obľúbený v aromaterapii. Potieranie pokožky rozmarínovú tinktúrou zlepšuje jej prekrvenie, pomáha pri svalových a nervových bolestiach. Pri vnútorné užívanie je prekročenie odporúčaných dávok nebezpečné, vôbec ho nesmú užívať ženy v tehotenstve.

Ihlica tŕnistá pôsobí predovšetkým na kamene a ďalšie choroby močových orgánov, pretože droga je značne močopudná, ale nedráždi ľadviny. Tým, že pomáha odvodniť organizmus, prospieva aj srdcu, krvnému obehu, čistí pokožku, odstraňuje reumatické problémy a lieči dnu. Samostatne sa čaj z Ihlice tŕnitej používa zriedka. Aj keď droga nemá iné nepriaznivé účinky, neodporúčajú sa väčšie dávky, ani dlhodobé užívanie.

Materina dúška Viac info v článku Nekašel
Mäta Viac info v článku Očista
Vres Viac info v článku Obličky
ARCHANGELIKA Viac info v článku Zápcha
CHMEL Viac info v článku Nervus
Pamajorán Viac info v článku Lupus
Hluchavka KVET Viac info v článku Otehotnenie

Jahodník obyčajný je veľmi lahodný a chutný, ale aj mimoriadne zdravý. Obsahuje železo, preto pomáha pri chudokrvnosti, Lieči hnačky, cievne problémy, hemoroidy a zápalové ochorenia. Je mierne močopudný, rozširuje tepny, znižuje krvný tlak, zlepšuje látkovú premenu, spomaľuje rytmus srdca a posilňuje nervovú sústavu. Patrí k najdôležitejším, zdravotne preventívnym rastlinám. Každý, kto si chce uchovať zdravie, by mal namiesto kávy a sladkých nápojov piť čo najčastejšie jahodový čaj s troškou medu, v kombinácii so šípkami, listy čučoriedky, maliny alebo černice. Známe sú tzv. Jahodové dni - jeden tri dni jeme len jahody, ktoré dokážu výborne prečistiť a zregenerovať celý organizmus. Plody obsahujú veľké množstvo všetkých vitamínov. U niektorých citlivých ľudí sa môžu objaviť vyrážky a svrbenie. V takom prípade môžeme používať len čaj z listov.

IMELO Viac info v článku SKT

Hloh obyčajný je vynikajúci na srdečné choroby. Posilňuje a prekrvuje srdcový sval, upokojuje a povzbudzuje činnosť srdca, odstraňuje silné búšenie a arytmiu, rozširuje vencovité cievy srdca, výrazne zlepšuje a stabilizuje jeho činnosť, blahodárne pôsobí pri angine pectoris. Reguluje krvný tlak, zvlášť ak je vysoký, uvoľňuje a čistí vápenaté usadeniny v cievach, čím zlepšuje krvný obeh. Je jedným z najlepších preventívnych liekov na "chorobu manažérov" (prejavy: stres, chronická únava, prepracovanosť, podráždenosť, bolesti hlavy, žalúdka atď.).
Hloh pôsobí veľmi pomaly, až po niekoľkých týždňoch aj mesiacoch, preto ho pijeme dlhodobo. Výsledky sú však prekvapivo dobré a trvalé. Hloh užívame preventívne, hneď pri prvých príznakoch srdcových ťažkostí, kedy ešte nie je nutné brať iné, silnejšie lieky. Ak nemôžete zaspať, vypite šálku čaju z hlohu s medom. Takýto čaj pomáha pri celkovej únave, nedostatku energie, pocitoch strachu, nervozite, závratoch, ťažkom dýchaní a pri hučaní v ušiach. Tinktúra sa používa na masírovanie bolestivých miest pri zápale svalov, reuma a iných bolestiach.

Späť

 

 

 

 

 

 

 

Prevádzkovateľ webu, Mgr. Martina Nouzáková, IČ: 62261126, so sídlom v Ostravě, Ruská 818/37 A, 70300, ako správca osobných údajov, spracováva na tomto webe cookies potrebné pre fungovanie webových stránok a na analytické účely a v prípade Vášho súhlasu tiež pre personalizáciu reklám. prečítajte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím

Zkušební stránka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.