Lanolin

latinsky Lanolinum, pôvodne - laná (vlna) a oleum (olej), tiež nazývaný Adeps Lanae, je žltá mazľavá látka vylučovaná mazovými žľazami zvierat tvoriacich vlnu, prevažná ľudstvom používaná časť pochádza od ovce domácej. Chemicky je lanolín príbuzný s voskom, možno ho použiť ako masť na koži alebo ako vosk na ochranu proti vode; tiež sa využíva ako surovina pri výrobe krémov na topánky. Vodovzdorné vlastnosti lanolínu chráni ovce proti premočeniu ich vlny. Niektoré druhy oviec produkujú veľké množstvá lanolínu a ten potom možno získavať lisovaním vlny medzi valcami. Z vlny sa pri spracovaní (na priadzu alebo plsť) odstraňuje väčšina alebo všetok lanolín.
Chemicky je lanolín vosk, je zmesou esterov mastných kyselín s alkoholmi o veľkej molárna hmotnosti. V lanolínu bolo identifikovaných viac ako 180 rôznych kyselín a 80 alkoholov. Teplota topenia je okolo 40 ° C. Lanolín je nerozpustný vo vode, môže s ňou však tvoriť veľmi stabilné emulzie. V určitej dobe bol názov Lanolín používaný ako ochranná známka pre prípravok z ovčieho a bravčového tuku a vody.

Použitie lanolínu:

  • V kozmetike pretože zmäkčuje a zjemňuje pokožku. Dáva sa do krémov, sprchových gélov, šampónov a pracích prostriedkov.
  • V textilnom priemysle sa pridáva sa do niektorých pracích prostriedkov ako zmäkčovadlo.
  • V kožiarskom priemysle pri výrobe koží a kožušín.
  • V lekárstve a farmakológii je využitá jeho antibakteriálna a hypoalergénna vlastnosť. Ďalej podporuje hojenie drobných popálenín, a je použitý na výrobu vitamínu D3.

Zdroj: Wikipedia - https://cs.wikipedia.org/wiki/Lanolin

Kde kúpiť lanolín - TU Lanolín 1 l

Lanolínový krém 50ml

Lanolin s aloe vera 1 l

Balzam na kožu 250 ml

Sprchový gel s lanolínom 300ml

Prostriedok na ručné čistenie kobercov Babča

ovca

Prevádzkovateľ webu, Mgr. Martina Nouzáková, IČ: 62261126, so sídlom v Ostravě, Ruská 818/37 A, 70300, ako správca osobných údajov, spracováva na tomto webe cookies potrebné pre fungovanie webových stránok a na analytické účely a v prípade Vášho súhlasu tiež pre personalizáciu reklám. prečítajte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím

Zkušební stránka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.