Ovčia vlna

Tento materiál je veľmi obľúbený hlavne u náročnejších zákazníkov pre svoje termoizolačné vlastnosti. Ovčia vlna pohlcuje vlhkosť a len pomaly túto vlhkosť odparuje, má však jednu unikátnu vlastnosť, ktorú využívame pri používaní výrobkov s ovčej vlny.

Ovčia vlna, ktorá je mokrá stále produkuje teplo. Ľudské telo vníma tento jav ako pocit suchého tepla.

Jednotlivé vlákna ovčej vlny sú veľmi tenká, ich hrúbka sa meria v mikrometroch. Podľa priemeru vlákna delíme vlnu:

  1. hrubá - 23-24.5 µm
  2. stredná - 19.6-22.9 µm
  3. fine - 18.6-19.5 µm
  4. superfine - 15-18.5 µm
  5. ultra fine - 11.5-15 µm

Základným znakom vlny je jej hrejivosť, respektíve schopnosť zachytávať teplo. To je dané vďaka štruktúre vlneného vlákna, ktoré obsahuje veľké množstvo výstupkov a vreciek, v ktorých sa zachytáva teplo, ktoré produkuje nositeľ. Vytvára tak pocit tepla, ktorý poznáme z klasických vlnených svetrov. Ovčia vlna je schopná absorbovať vlhkosť v miere až 30% svojho objemu. V porovnaní napríklad s polyesterom je to mnohonásobne viac.

Vlhkosť vo vlne sa ľahko zahreje, nedochádza tak k nepríjemnému, chladivému pocitu pri potení.

Ďalším dôležitým faktorom je antibakteriálny schopnosť vlny. Je to dané opäť nepravidelnú štruktúrou vlákna. Baktérie, ktoré sa tak ľahko množia, na dokonale rovnom vlákne umelých materiálov sú zrejme na vlnenom vlákne spomalené a nemajú tak dostatok živín z potu. Oblečenie z ovčej vlny tak nezapácha ani pri dlhodobejšom nosení.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Merino

Zistite, ako fungujú: Výrobky z ovčej vlny

ovčia vlna

Prevádzkovateľ webu, Mgr. Martina Nouzáková, IČ: 62261126, so sídlom v Ostravě, Ruská 818/37 A, 70300, ako správca osobných údajov, spracováva na tomto webe cookies potrebné pre fungovanie webových stránok a na analytické účely a v prípade Vášho súhlasu tiež pre personalizáciu reklám. prečítajte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím

Zkušební stránka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.